Wszywka alkoholowa a tatuaż? Czy są jakieś przeciwwskazania?

Wszywka alkoholowa a tatuaże

Wszywka to jedna z popularnych metod wspierających leczenie uzależnienia od alkoholu. Choć nie stanowi samodzielnej terapii, wielu Pacjentów decyduje się na jej implantację jako element motywacyjny w procesie trzeźwienia. Wraz ze wzrostem zainteresowania tym rozwiązaniem pojawiają się pytania dotyczące codziennego funkcjonowania po zabiegu. Czy osoby z wszywką mogą bezpiecznie zrobić sobie tatuaż? Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania medyczne lub ryzyko powikłań?

Czym jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa, najczęściej znana pod nazwą leku Esperal (substancja czynna: disulfiram), to forma terapii awersyjnej stosowana w leczeniu uzależnienia. Polega na chirurgicznym umieszczeniu tabletki z lekiem podskórnie, zazwyczaj w okolicy pośladka. Disulfiram blokuje enzym odpowiedzialny za rozkład alkoholu w organizmie, co prowadzi do nagromadzenia toksycznego aldehydu octowego. W efekcie, po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu, osoba z wszywką doświadcza bardzo nieprzyjemnych objawów, takich jak nudności, wymioty, bóle głowy, duszności, kołatanie serca czy lęk.

Biorąc pod uwagę, że zarówno implantacja wszywki, jak i wykonanie tatuażu to ingerencje w ciało, często pojawia się pytanie: czy istnieją przeciwwskazania do tatuowania się u osób z wszytym disulfiramem?

Jak zabieg Esperalem wpływa na skórę?

Sam disulfiram nie wpływa bezpośrednio na skórę, ale zabieg jego wszycia jest ingerencją chirurgiczną, wymagającą prawidłowego gojenia rany. W przypadku osób z osłabionym układem odpornościowym lub skłonnościami do zakażeń skórnych może dojść do trudniejszego procesu gojenia lub infekcji. Dodatkowo wszywka może pośrednio wpływać na regenerację skóry, szczególnie jeśli występują efekty uboczne lub osoba stosuje inne leki

Czy mogę zrobić tatuaż z wszywką alkoholową?

Należy zachować ostrożność podczas robienia tatuażu w trakcie terapii wszywką alkoholową. Choć Esperal nie stanowi bezpośredniego przeciwwskazania do tatuowania, istnieje kilka ważnych aspektów, które warto wziąć pod uwagę, zanim podejmiesz decyzję o wykonaniu tatuażu.

Po zabiegu wszycia organizm potrzebuje czasu na zagojenie rany chirurgicznej. Warto odczekać do momentu całkowitego zagojenia, zanim zaczniemy wprowadzać jakąkolwiek ingerencję w miejscu wszywki. Jeśli zdecydujemy się na tatuaż, szczególne znaczenie ma higiena i profesjonalizm studia. Należy wybrać renomowane miejsce z certyfikatami i dobrymi opiniami, tatuatora stosującego sterylne narzędzia i jednorazowe igły oraz barwniki wysokiej jakości, bez szkodliwych substancji drażniących.

Czy tusze do tatuowania zawierają alkohol?

Tusze do tatuowania mogą zawierać alkohol lub inne substancje na jego bazie, szczególnie w formie rozpuszczalników, konserwantów lub dodatków mających zapobiegać rozwojowi bakterii i pleśni. Najczęściej spotykanym składnikiem jest alkohol używany np. do dezynfekcji skóry lub jako składnik tuszu. Dla osoby z wszytym Esperalem kontakt z alkoholem nawet przez skórę, może stanowić ryzyko, dlatego zaleca się szczególną ostrożność i unikania wszelkich substancji ryzykownych.

Esperal a tatuaż zalecenia od lekarza

Czy wszywka alkoholowa wpływa na gojenie się tatuażu?

Zabieg wszycia Esperalu to niewielka operacja chirurgiczna, która jak każda ingerencja w ciało może prowadzić do miejscowego stanu zapalnego, obrzęku lub opóźnionego gojenia się rany. U części Pacjentów mogą pojawić się:

  • lokalne reakcje skórne (zaczerwienienie, podrażnienie),
  • ból i napięcie w miejscu wszycia,
  • ryzyko infekcji.

Jeśli tatuaż planowany jest zbyt blisko miejsca implantacji wszywki, może dojść do przeciążenia skóry i trudniejszego gojenia. Dlatego zaleca się odczekanie, aż rana po wszywce w pełni się zagoi i stan skóry będzie stabilny.

Tatuaż a alkohol – o czym warto pamiętać?

  • Alkohol używany do dezynfekcji skóry przed zabiegiem może przenikać przez skórę – warto poprosić o zastosowanie alternatywnych środków dezynfekujących.
  • Niektóre tusze mogą zawierać alkohol jako nośnik – najlepiej poinformować tatuatora o wszywce i poprosić o użycie tuszu bezalkoholowego (profesjonalne studia często dysponują pełnym składem używanych pigmentów).
  • Po zabiegu należy unikać maści i płynów z alkoholem, np. niektórych środków antybakteryjnych czy kremów – mogą wywołać reakcję.

Wszywka alkoholowa a tatuaż

Jeśli planujesz zrobić tatuaż mając wszywkę alkoholową, ważne jest, aby wcześniej skonsultować się z lekarzem, ponieważ implant może wpływać na proces gojenia się skóry oraz reakcje organizmu. Istnieje ryzyko zwiększonej podatności na infekcje, zwłaszcza gdy organizm jest osłabiony lub przyjmujesz różne leki, dlatego niezwykle istotne jest zachowanie wysokich standardów higieny i wykonanie tatuażu w profesjonalnym studiu. Sama obecność wszywki nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania do wykonania tatuażu, jednak konieczna jest ostrożność i stała kontrola stanu zdrowia. Warto poinformować tatuatora o wszywce, aby zadbać o bezpieczeństwo podczas zabiegu oraz późniejszą opiekę nad tatuażem.

Masz pytania dotyczące leczenia uzależnienia?

Na blogu dzielimy się wiedzą o terapii alkoholizmu, wszywce Esperal i psychologicznym wsparciu w drodze do trzeźwości. Jeśli chcesz zadać pytanie lub podzielić się swoją historią – odezwij się.

Sprawdź też inne nasze wpisy